Spieszymy z radosną informacją, iż 13 grudnia 2023 był niezwykle szczęśliwym dniem dla naszego zespołu! Marysia Jańczyk, Hania Ciołek, Lena Szewieczek, Helena Michalik, Karolina Raudzis, Anna Solich, Marysia Gątkiewicz, Tosia Gątkiewicz, Martyna Michalska i Hubert Cygan zdobyli I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Piosenki "Karolinka 2023"  w swojej kategorii. Zarówno jury, jak i publiczność doceniły naszych małych artystów, przyznając im nagrodę publiczności za najlepszy występ! 

A nadzieja znów wstąpi w nas
Nieobecnych pojawią się cienie
Uwierzymy kolejny raz
W jeszcze jedno Boże Narodzenie (…)
Słowa tej pięknej pastorałki wybrzmiały w to środowe, późne popołudnie dla najstarszych mieszkańców Dzielnicy Rogożna. Zespół Rogoźna Folk miał zaszczyt wystąpić dla naszych wspaniałych Seniorów . Liczymy na to, że to spotkanie wpisze się na stałe w kalendarz zespołu. Dziękujemy Firmie BEST- EKO oraz Miłośnikom Dzielnicy Rogoźna Miłośnicy Dzielnicy Rogoźna za wspaniały upominek dla naszych małych artystów. Dziękujemy za docenienie ich ciężkiej pracy, aktywności i zaangażowania. Drogim Seniorom zaś, życzymy nieustającej nadziei i wiary, którą niesie ze sobą narodzenie maleńkiego Jezusa.

Dzień Seniora, to wyjątkowy symbol pamięci i wdzięczności kierowany do ludzi, którzy urodzili się, pamiętają urok lat oraz dekad ubiegłego wieku, którego celem jest integracja środowiska senioralnego oraz umocnienie więzi międzypokoleniowych.

I właśnie z tego powodu naszemu zespołowi Rogoźna Folk przydarzyła się wyjątkowa niedziela. Uświetniliśmy swoim występem obchody Dnia Seniora! Dziękujemy za zaproszenie p. Józefowi Dziubie. Cieszymy się, że mogliśmy z WAMI być. 

Chcemy podzielić się z Wami radosną nowiną! Dziecięcy Zespół Ludowy Rogoźna Folk odniósł duży sukces w prestiżowym Wojewódzkim Konkursie Piosenki Śląskiej „Karolinka” 2022!

Konkurs rozgrywany był w dwóch etapach. Pierwszy etap odbył się w listopadzie, w siedzibie Zespołu Przygoda w Rybniku, po którym zakwalifikowaliśmy się do finału. Etap drugi czyli finał miał miejsce w środę 11 stycznia w Domu Kultury w Boguszowicach. Konkurs rozgrywał się w wielu kategoriach, zaś nagrody trafiły do najlepszych. Wśród nich byliśmy i my i zajęliśmy zaszczytne III miejsce! Jesteśmy bardzo dumni z naszych wykonawców, tym bardziej, iż poziom konkursu był baaaaardzo wysoki. Występowaliśmy z numerem „13”, który okazał się dla nas wyjątkowy szczęśliwy!

Regulamin konkursu nie pozwolił wystąpić wszystkim członkom naszego Zespołu – niestety, ilość reprezentantów nie mogła przekroczyć 10 osób. Na szczęście młodzi artyści stanęli na wysokości zadania i przynieśli dumę całej naszej folkowej społeczności!

Rogoźna Folk w naszej ukochanej małej ojczyźnie jaką jest Rogoźna!
W ubiegłą niedzielę mieliśmy okazję zaprezentować się w śląskiej wiązance na naszych dzielnicowych dożynkach.
Był to wyjątkowy występ dedykowany wyjątkowej osobie !!!
Pragniemy nadmienić, że naszą działalność wspierają Lasy Państwowe, które towarzyszyły nam przez całą imprezę

20 czerwca w Miejskim Domu Kultury w Żorach odbył się pierwszy duży koncert naszego Zespołu Rogoźna Folk. Było wiele przygotowań i jeszcze więcej emocji! Wytrwale pracowaliśmy w każde piątkowe popołudnie, choć pewnie niejeden z nas po całym tygodniu wytężonej nauki w szkole chętnie by odpoczął leżąc przed telewizorem czy - w przypadku naszych chłopców - pograł w piłkę:). My jednak byliśmy wytrwali i nasza praca została zwieńczona sukcesem. Liczna publiczność zgromadzona na widowni doceniła nasze starania nagradzając nas gromkimi brawami i licznymi gratulacjami. 

Obiecujemy, że to dopiero początek naszej przygody 
z muzyką!

W piątek 24. czerwca Zespół Rogoźna Folk i sekcja arteterapii bawiły się w  Szczejkowicach.
Pieczenie kiełbasek, wspólne śpiewy, łapanie żab, błogie lenistwo na zielonej polance i przejazd bryczkami,
to właśnie tak świętowaliśmy zakończenie pierwszego roku naszych poczynań!

 

Dziękujemy p. Kristof za pyszne pieczywko, firmie Kania za okazaną życzliwość, a panu Jackowi za wspaniałą przejażdżkę konną bryczkami po szczejkowickim lesie.

 

 

RF na Żorskiej Wiośnie Młodości

 

3 czerwca podczas 43 Żorskiej Wiosny Młodości, a dokładnie odbywającej się w jej ramach Szkolnej Wiośnie Młodości, my - czyli Dziecięcy Zespół Ludowy Rogoźna Folk - zadebiutowaliśmy na dużej scenie plenerowej. Zaprezentowaliśmy  się w wiązance piosenek ludowych oraz w utworze "Piosenka bajkowa". Mamy nadzieję, że się podobało!

W  XXVIII powiatowym konkursie 
„Ślōnsko godka” 
zajęliśmy następujące miejsca:

 

– KATEGORIA MONOLOG:

Helena Michalik -  I miejsce

 

– KATEGORIA DUET:

Nina Płaczek  i Przemek Michalski – I miejsce. 

 

    Zapraszamy do obejrzenia;)

 

Duet: Nina i Przemek - "Geburstag tesciowej"

 

Monolog: Helenka Michalik - " Z żuru chłop jak z muru"

W VIII edycji Powiatowego Konkursu Piosenki Patriotycznej dla szkół:

- duet w składzie Izabela Albrecht i Natalia Skiba 
zajął I miejsce 
w kategorii klas I - III,

- duet w składzie Monika Benisz i Mateusz Pająk zajął
II miejsce 
w kategorii klasy IV - VIII

(pierwszego miejsca nie przyznano).

Z radością informujemy, iż zajęliśmy I miejsca
w powiatowych konkursach. 

W XI powiatowym konkursie
„Pieśniczki i Przyśpiewki Śląskie” 

zespół złożony z przedstawicieli  naszego Zespołu Ludowego Rogoźna Folk,
w składzie: Helena Michalik, Ewa Witoszek, Kinga Michalik, Oliwia Dajka, Paulina Kuczera, Izabela Albrecht, Natalia Skiba oraz Kinga Pyter zajął I miejsce. 

 

„Na Ślonsku miyszkomy, po ślonsku godomy,
naszej ślonskij godki ni zapominomy

My dlo wos śpiywamy i dlo wos tańczymy,
nasze ślonski graczki wom tu pokożymy.

 

Folklor jest częścią naszej polskiej tradycji i kultury. To słowo określające materialne i niematerialne dziedzictwo kultury ludowej. W jego skład wchodzą między innymi obrzędy, zwyczaje, muzyka i taniec, mowa oraz stroje. Poznanie folkloru to dla młodego człowieka jedna z dróg do zrozumienia, skąd pochodzą kultura i cywilizacja.

 

Aby zaszczepić w najmłodszych miłość do folkloru w listopadzie 2021 r. powołano do życia Dziecięcy Zespół Ludowy Rogoźna Folk, jako jedną z sekcji  Stowarzyszenia Edukacyjno - Kulturalnego „Ósemkowa  Akademia Umiejętności”.  RF  jest  zespołem amatorskim,  stworzonym i działającym dzięki grupie zapaleńców, miłośników śląskiej mowy, tradycji, śpiewu i tańca. Prezentuje niestylizowany folklor górnośląski. Systematycznie do repertuaru wprowadzane są  pieśni, przyśpiewki,  tańce i  zabawy.

 

Dzieci na zajęciach mają możliwość rozwijania wiedzy o kulturze własnego regionu, naukę gwary oraz charakterystycznych dla regionu tańców. Poprzez poznawanie rodzimych tradycji i obyczajów budują więzi z „małą ojczyzną". Członkowie Zespołu to obecnie grupa około 30 dzieci uczęszczających do  klas I - VI, które pragną ocalić od zapomnienia spuściznę naszej małej śląskiej ojczyzny.

Koordynatorkami zajęć są Marzena Przybyło i Marta Michalik - nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej oraz muzyki.

 

HARMONOGRAM PRÓB W ROKU SZKOLNYM 2023/2024: 

CZWARTEK : 16.15 – 17.15

MIEJSCE ZAJĘĆ:  ZSP nr 8 Żory

 

 

 

osemkowaakademia.pl

Stowarzyszenie Edukacyjno - Kulturalne
"Ósemkowa Akademia Umiejętności"

przy ZSP nr 8 w Żorach
      44 - 240  Żory, ul. Wysoka 13